Hellou!
Viime viikonloppuna suunnattiin hyvän ystäväni kanssa viettämään viikonloppua Helsinkiin ja käymään ensimmäistä kertaa pademian jälkeen I Love Me messuilla. Tätä oli tullut odotettua niin monta vuotta ja täytyy myöntää, kun perjantaina näki somessa muiden fiilistelyä messuilta, alkoi itsellä nousemaan jonkinlainen odotuksen tuoma jännitys.
Messuista ei mitään erityisiä odotuksia ollut, koska olen pitänyt messuista suuresti ja ainut toive oli vaan saada kierrellä kaikki pisteet ja ihastella paljon kauniita esillepanoja ja tutustua uusiin brändeihin ja tuotteisiin. Tänä vuonna oli erityisen kiva huomata, että ihmiset olivat paljon huomaavaisempia toisiaan kohtaan. Pandemia on varmasti jättäyt moniin meistä pienen ”ihmis kammon” ja väkimäärä varmasti pääsee silti yllättämään, koska isoja ihmisjoukkoja ei ole tullut pitkään aikaan nähtyä. Vuosia sitten ollessani messuilla, ihmiset ei törmätessään pyytänyt anteeksi ja mentiin huomattavasti enemmän oma napa edellä. Tänä vuonna koin, että ihmiset olivat enemmän tietoisempia ympärillä olevista ihmisistä ja hyvä niin. Ei ole iso vaiva, jos vahingossa tönäisee väen tungoksessa jotakuta huikata perään pahoittelut ja siihen myöskin vuorostaan vastata takaisin. Näitä perus käytöstapoja, jotka tuppaa meiltä monilta välillä unohtua.
Jotain mitä jäin messulta kaipaamaan oli enemmän pienyrityksiä ja itselleen uusia tuntemattomia brändejä. Äkiseltään ei tule mielee, kuin muutama eri messupiste joista ei ollut kuullut aikaisemmin, jotka oli kuluttaja kävijöille suunnattuja. Mieleen kummiskin jäi päällimmäisenä ja onnellinen fiilis, koska viikonloppu oli täydellinen piristys syksyyn. Paljoakaan ei tullut shoppailtuja, mikä oli myös hyvä muistutus itselleen, ettei kaikkeen tarvitse liittyä suurta rahan kulutusta, ettei voisi matkasta nauttia! Messuilu on tehyt oman paikkansa sydämeeni ja en malta odottaa mille messuille tuleekaan seuraavaksi päädyttyä vierailemaan.
Näiden syksykuvien myötä sanotaan myöskin heipat syksylle. Täällä ollaan jo valmiita jouluun ja erityisesti niihin joulukoristeisiin!
-Ninni