Huolimaton kulmakarva trendi

Hellou!

Erityisesti uuden vuoden alussa pinnalle nousee paljon erilaisia trendejä, varsinkin semmoisia millä uudistetaan ulkonäköä. Uusi vuosi uusi minä on siis vahvasti läsnä. Pitkän aikaan oon ajatellut, etten olisi mitenkään hirveästi trendien perässä menevä tyyppi, mutta jotenkin erilaisista trendeistä inspiroituu ja tiettyjä asioita kun näkee toistamiseen, niitä alkaa väistämättäkin himoitsemaan.

Esimerkkinä trendistä joka vei minut ihan mukanaan oli vuosia sitten, kun huonekasveista peikonlehti nousi instagramissa trendiksi. Vuosi sitten muutossa vuosia kestänyt peikko kylmettyi, mutta täytyy sanoa ettei tämä ollut yhtään huono trendi hypätä mukaan. Varsinkin, kun peikonlehti on edelleen huonekasvina semmoinen mikä tulee ehdottomasti hankittua uudestaan.

Mitä muihin kiinnostaviin trendeihin tulee niin haluan pinnalle nostaa meikkitrendit. En tiedä mitään ihanempaa, kuin testailla meikkejä ja löytää lisää uusia suosikkeja, vaikka monesti tuleekin ne tutut turvalliset tuotteet napattua kassalle. Vaikka meikkaustaidot eivät ole perus meikin tekemisestä hienompia, on meikkaaminen yksi lemppari asioita arjessa.

Jo hetken aikaa ihanana trendinä on ollut pörröiset kulmakarvat, tai miksi näitä nyt oikein kutsuisikaan. Erityisen volyymisiin kulmakarvoihin törmäsin instagramissa Jess Huntin kautta ja huomasin, että olin hetken aikaan huomaamattani laittanut kulmakarvat tämän trendin mukaan.

Muutama vuosi takaperin kävin säännöllisesti laittamassa kulmakarvat Helsingin kauneussalonki Alejandrassa ja rakastuin siihen, kuinka siistit ja särmikkäät kulmakarvat loivat todella huolitellun ulkonäön. Vuosi sitten muutettuani Tampereelle aloin pitämään kulmakarvoista kotona huolta nyppimällä, siistimällä ja värjäämällä. Kiireen ja pienen laiskuuden takia kulmakarvojen viikottainen ylläpito alkoi jäämään ja sitä kautta pörröiset kulmakarvat alkoivat tulla osaksi meikkirutiinia.

Ilman mitään trendiä, rakastuin helpompiin kulmakarvoihin joiden ylläpitämiseen ei tarvitse käyttää niin paljon aikaa. Vaikka kulmakarvat tuntuvat nyt huomattavasti epäsiistimmiltä, verrattuna viikottaiseen nyppimiseen, niin silti ulkonäkö on meikattuna huolitellun näköinen. Joskus nyppäsen edestä muutamia hajakarvoja ja kulmakarvan kaaresta pitääkseni alareunan hieman siistimpänä.

Huolimattomatkaan kulmakarvat ei synny ilman luottotuotteita ja omista lempparituotteista vinkkasin aikaisemmin tässä postauksessa! Huolimattomat/pörröiset/volyymiset kulmakarvat ovat myös ihanan nopeaa meikata, täytän kulmakynällä hieman kulmakarvoja ja lopuksi laitan kulmakarvat pystyyn postauksessa mainitsemallani Benefitin 24-hr brow setterillä.

Oon ihan rakastunut kevään aurinkoon ja auringonsäteellä leikitteleviin kuviin! Toivottavasti kevät on lähtenyt teillä hyvin käyntiin ja välillä pilkottava aurinko tuo iloo pakkasen keskelle 💛

-Ninni


One thought on “Huolimaton kulmakarva trendi

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s