Hellou!
Tammikuussa tein postauksen omista meikeistäni ja samalla laitoin instagramiin kuvan jossa kysyin seuraajiltani mikä on heidän lemppari ripsivärejään. Tällöin en vielä tiennyt tekeväni siitä postausta, kunnes oma luottoripsiväri loppui ja mieli teki kokeilla jotain aivan uutta.
Vastauksia tähän kuvaan tuli kuusi kappaletta, mutta nyt tartuin kolmeen houkuttelevaan ripsiväriin, joita päätin testata ajan kanssa ja antaa monien meikkauskertojen luoda lopullinen mielipide. Kaikki tuotteet tilasin Cocopandalta tarjouksesta, joten hintaa en enää ihan tarkalleen muista ja alehinnat heillä muuttuu, laitan kummiskin suuntaa antavan hinnan mitä maksoin ripsareista.
Maybelline New York Lash Sensational Mascara
Avataan potti heti alkuun somessa pinnalle nousseella ripsivärillä, joka näkyi monien somettajien instagramissa. Odotukset olivat todella korkealla tämän ripsivärin suhteen muiden hehkutusten takia ja myös, koska oma lemppari on Maybelline:ltä.
Harjas näyttää hyvältä, ripsiväri ei ole paakkuuntunut ja harjaksia on erikokoisia joten sen tuntuisi helpottavan ripsivärin levittämistä ripsille. Tämä monien kertoma wou-efekti jäi kokematta ja ensimmäisellä levittämisellä silmänurkkaan jäi kasa paakkuja ripsiin.
Hintaa tällä ripsivärillä oli hieman alle 10€ joka on edullinen hinta toimivasta ripsiväristä. Itselläni tämä ei tunnu toimivan mitenkään päin, vaikka harjasta kuinka pyörittelisi erilailla ripsissä. Jos levittäminen ei suju luontevasti siitä tulee helposti mustaa sotkua silmäluomelle ja sitä on käynyt joka kerta tämän ripsivärin kanssa.
Loreal Paris Paradise Extatic Mascara
Tämä kyseinen ripsiväri oli ihan tuntematon, enkä ollut aikaisemmin edes kaupassa törmännyt tähän. Heti täytyy myöntää virhe, koska tilattuani tuotteet huomasin tätä koskevassa kommentissa olevan tarkoitettu vedenkestävää versiota. Tutkittuani asiaa paremmin huomasin kummiskin molemmissa tuotteissa olevan samanlainen harjas joten päätin silti ottaa tämän ei vedenkestävän ripsivärin mukaan.
Cocopandan sivuilla harjas näyttää juuri unelmalta, jolla on helppo levittää ripsiväriä ja saada tuuheat ja erotellut ripset. Heti avatessa tuotteen harjas on hieman paakkuinen ja jollain tapaa hieman kuivan oloinen. Yleensä teen ripsivärin loppuessa pienen kikan ja lisään sinne vettä, jolloin saa vielä enemmän irti ripsiväristä. Tämä ripsari on vielä uusi ja veikkaan, että jo hetken kuluttua sekaan joutuu laittaa hieman vettä, ettei ripsiväri kuivu.
Unelmien harjas osoittautui käytössä todella vaikeaksi työstää, koska ripsiväriä on harjassa niin paljon ja sitä on vaikea lähteä levittämään. Olen kokeillut erilaisilla vedoilla, rauhallisesti ja nopeasti, mutta silti täytyy antaa miinus tälle ripsivärille ja todeta, ettei tämä kyseinen tyyppi pääse jatkoon. Alennuksen kanssa tälle ripsivärille jäi hintaa vähän alle 10€ joten isoo tappiota tässä ei tullut, vaikkei tuote niin mieluisa ollutkaan.
Helena Rubinstein Lash Queen Feline Extravaganza
Toinen aivan tuntematon ripsiväri jo merkiltäänkin jäi kiehtomaan hyvin paljon. Sain todella vapaat kädet ripsiväriä valitessa, koska seuraaja suositteli kaikkia Helena Rubinsteinin ripsivärejä. Voitteko arvata miten päädyin juuri tähän ripsiväriin?
Hinnan takia tietysti! Tässä on ehdottomasti kallein ripsiväri jonka olen koskaan klikannut ostoskoriin. Oli aivan pakko käydä varmistamassa mikä tämän normaalihinta on ja Cocopandan sivuillahan näkyy arvokkaat 37,95€. Tuon hinnan takiahan en tätä valinnut vaan sillä hetkellä olevalla alennushinnalla, jolloin ripsiväri oli reilut 20€.
Pihinä ihmisenä voitte uskoa, että jos Maybellinen ripsivärin kohdalla oli suuret odotukset, niin tämän ripsivärin suhteen odotukset ylettyi taivaisiin. Silti tätä jäin vähiten tutkiskelemaan nettisivuilta ja yllätys olikin kotona positiivinen.
Ripsivärin harjakset olivat pitkät ja harvat, mikä helpottaa ripsien erottelua ja paakkuja on silloin jopa vaikeakin syntyä. Ripsiväri myös kuivui nopeasti joka mahdollisti joko yhden kerroksen laittamisen rauhallisesti, tai muutaman nopean vetäisyn. Silti positiivinen kokemus, ripsiväriksi omaan makuun turhan kallis, koska oma vuosien ajan ollut lemppari löytyy monesti jopa 7€ tarjouksesta.
Voittaja & yhteinen suuri plussa jokaiselle ripsivärille
Näistä ripsiväreistä eniten käytössä on ollut Helena Rubinsteinin ripsiväri, koska se on ollut helpoin työstää ilman paakkuja ja sotkua. Queen on ansainnut voittajan tittelin näistä kolmesta ripsiväristä. Eniten mahdollisuuksia olen antanut myös Lorealille ja toivon sen toimivan vielä joku päivä.
Jokaisen ripsivärin tulen ehdottomasti käyttämään loppuun ja harjoittelen yksilöllisesti niiden harjaksien kanssa, koska kaikkia näitä yhdistää suuri positiivinen tekijä. En siis ihmettele miksi juuri näitä ripsivärejä on suositeltu, koska mikään näistä ei ole varissut pitkänkään päivän päätteeksi. Jokainen näistä on ansainnut suositukset ja on vaan käyttäjästä kiinni minkälaisesta harjasta tykkää ja osaa sitä käyttää.
-Ninni
2 thoughts on “Testissä seuraajien suosittelemat ripsivärit”