Hellou!
Nyt porskutetaan jo marraskuussa ja vaikkei vielä olekkaan lunta näkynyt alkaa iltaisin jo tuntemaan iholla pakkasen kiristyvän. Kokoaika mennään kohti kylmempiä päiviä ja se näkyy yleensä iholla. Kylmyys on siitä haastavaa aikaa esimerkiksi meikkaamisessa, mulla ainakin meikit kuivattaa ihoa helposti ja pitkän päivän päätteeksi on vaan parhainta putsata kasvot ja antaa niiden levätä.
Haluun jakaa nyt teille muutaman tuotteen jotka on pitkään jo ollut käytössä (myöskin näkynyt täällä aikaisemminkin) ja yhdessä näistä tulee super tehokas kosteutus kasvoille. Tämän hoidon teen yleensä iltaisin ennen nukkumaanmenoa, jolloin tuotteet saavat imeytyä kasvoihin yön aikana.Kuuden tuotteen hoidon aloitan tietysti puhtaille kasvoille, pitkäaikaisella lemppari kasvonaamiolla joka on Lumenen Valo Peeling Mask. Vaikka tuote onkin kuorinta naamio niin suinkaan tämä ei ole mikään naamio jota hierotaan kasvoille. Ihanan pehmeä ja kasvoja kirkastava naamio on helppo levittää siveltimellä koko kasvoille. Naamion annetaan vaikuttaa 10 minuuttia jolloin sitä lähdetään puhdistamaan hellästi kostealla pyyhkeellä, mulla on tähän myös pieni vinkki!
Kaupoista löytyy noin 3€ maksava kasvojenpesusieni paketti, jolla pystyy pyyhkimään hellästi naamion, jolloin ei tarvitse liata pyyhettä joka kerta turhaan. Sienet on helppo puhdistaa lämpimällä vedellä ja miedolla saippualla. Lopuksi kasvot huuhdellaan lämpimällä vedellä ja varmistetaan, että naamiota ei ole enää kasvoilla.Seuraavaksi suihkutan aivan ihanaa Lumenen Valo kasvosuihketta, josta tulee täydellisen raikas tuoksu. Käytän tätä myös aina päivän mittaan meikin päälle, jotta kasvoille saa raikkautta. Iltaisin suihkutan ensiksi koko kasvoille, annan hetken tasoittua ennen seuraavaa tuotetta.
Ellet jo kerennyt kuvista ihmettelemään minkä takia löytyy kahta erilaista öljyä, käytän yleensä Lumenen Valo Hyaluronitiivistettä meikin alle, mutta myös joskus iltaisin jos nopeasti haluan levittää kevyempää kosteutusta kasvoille. Iltaisin kummiskin paljon kehumani Mossan kasvoöljy on se jota rakastan laittaa yön ajaksi iholle kosteuttamaan karhunvatukka yövoiteen kanssa. Mossan kasvoöljy on paljon tuhdimpaa, kuin Lumenen seerumi, mutta joskus laiskoina iltoina laitan pelkästään muutaman tipan tätä seerumia kasvoille.Tässä vaiheessa kasvoilta ei puutu enää kuin vakkariksi syntynyt edullinen Lumenen klassikko silmänympärysvoide joka on myös hajusteeton. Tätä käytän myös pienen tipan aamuisin ennen meikin laittamista ja iltaisin hieman runsaammin kosteuttamaan koko yöksi.
Tän hoidon voi tehdä myös hyvin aamuisin, mutta silloin vain jättää Mossan tuotteet pois ja kasvoöljyn korvaa Lumenen seerumilla ja yörasvan jollain ihanalla päivävoiteella.
Olisi ihana kuulla onko just sulle ajankohtaista kuulla erilaisia vinkkejä tuotteista ja juuri tämmöisistä kosteuttavista? Paljon pyörii samat tuotteet, mutta haluan myös suositella juuri niitä tuotteita joita olen pitkään käyttänyt ja joiden vaikutuksesta olen vakuuttunut.
-Ninni